SN75ALS160DW
ZhongHao Industry Limited
Contact Now
SN75ALS160DW
Product Category : Drivers, Receivers, Transceivers IC
Type : Transceiver
Part Status : Active
Supplier Device Package : 20-SOIC
Package / Case : 20-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Duplex : Half
Packaging : Tube
Operating Temperature : 0°C ~ 70°C
Receiver Hysteresis : 650mV
Series : -
Mounting Type : Surface Mount
Number of Drivers/Receivers : 43320
Manufacturer : Texas instruments
Protocol : IEEE 488
Voltage - Supply : 4.75 V ~ 5.25 V